• 12 içerik
  • 13 kategori
  • 3 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 2.626 views

  • 9 Temmuz 2018

  • 0

  • 4

Bebeklerde Ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir?


Rota virüsü çoğunlukla 5 yaş altı çocuk ve bebeklerde görülür. Aşırı sıvı kaybı oluşturması neticesinde vücudun sıvı elektrolit dengesini bozmaktadır. Rota virüsü bulaşıcılığı yüksek olan ve bağırsakları etkileyen, çocukların sağlığı için önemli tehdit oluşturan bir virüstür.

Rota Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Rota virüsünün en sık belirtisi özellik ile sonbahar ve kış mevsimlerinde çocuklarda meydana gelen ishallerdir. Bununla birlikte sık sık tekrarlanan kusma ve ateş yükselmesi virüse yakalanan çocuklar için önemli belirtilerdendir. Çocuklarda iştahsızlık ve halsizlik bu virüs ile alakalı görülen diğer belirtilerdendir.

Rota Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Rota virüsünde bulaşmanın en sık görüldüğü sebep insandan insana dışkı yolu ile bulaşmasıdır. Hijyen bu virüsten korunmak için çok önemlidir.

Özellikle kreş, okul gibi toplu yaşam alanlarında hastalığın bulaşması daha kolay olmaktadır. Virüs ortamda dolaşıyorsa salgın haline dönüşmesi kaçınılmaz olur. Bu sebeplere bakıldığında en basit korunma yöntemi su ve sabundur. Çocukların elleri çok iyi yıkanmalıdır. Verilen örneklerdeki toplu yaşam alanlarındaki ve evlerdeki tuvaletler iyi temizlenmelidir. Çocuğun yaşam alanını oluşturan çevrede çok temiz ve sağlığa uygun olmalıdır. Bebekler anne sütü ile besleniyorsa anne sütünün koruyuculuğundan virüse yakalanma oranı biraz daha düşük olur bu sebeple bebekler bu durumda anne sütü alıyorsa devam edilmesinde yarar vardır.

Rota Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Rota virüsü nedeniyle çocuklarda sıvı kaybı çok fazla olur. Bu sebeple vücuttan eksilen su, tuz ve şeker kaybının dengesinin tekrar sağlanması gerekir. Anne ve babalar sık sık tekrarlanan kusma ve ishal ile oluşan sıvı kaybını fark etiklerinde, kendi imkânları ile bu sıvı kaybına gidermeye çalışmalıdırlar.

İshalin yavaşlatılması için muz, yoğurt gibi ürünler önerilmek ile birlikte, anne ve babaların rota virüsünün teşhisini kendi imkânları ile koyamayacak olduklarından, bebek veya çocuklarını bir çocuk uzmanı doktoruna götürmeleri kesinlikle önerilmektedir. Gerekli tahlil ve tetiklerden sonra rota virüsü teşhis konulur. Doktorun önerdiği tedavi ile çocuğunuzun bu virüsü en çabuk sürede atlatmasının yolu açılır.

Yazar: admin

12 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.