• 12 içerik
  • 13 kategori
  • 3 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 480 views

  • 7 Temmuz 2018

  • 3

  • 7

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler


Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

8-9 aylıktan okul çağına kadar olan süreçte, ebeveynler en çok çocuklarının iştahsız olmasından şikayet ediyorlar. Çocuğun yemek yeme alışkanlığı ve isteği büyüme hızına ve kişisel özelliklerine göre dönemsel olarak değişse de, özellikle 1 ile 3 yaş arası, iştahsızlığın en yüksek seviyede olduğu dönemi oluşturuyor. Bu dönemde özellikle önüne gelen yemekleri seçme ve yemeği reddetme gibi davranışlar en çok karşılaşılan sorunlar.

Çocuklar Neden İştahsız Oluyorlar?

Çocuklarda iştahsızlık sorunu erken dönemde diş çıkarma, kansızlık ve ateşli geçirilen hastalıklar gibi sağlık ile ilgili durumlarda veya daha sonraki süreçlerde ebeveynlerin boşanması gibi psikolojik travmalarda ama en fazla da ebeveynlerin beslenme konusunda yaptıkları hatalardan dolayı oluşuyor. Çünkü çocuğa yeme ve içme konusunda baskı uygulamak, yemek yediği zaman ödül vermek, yemek yemediğinde cezalandırmak bir işe yaramamasının yanı sıra çocukta bu tarz durumlara alışkanlık kazandırarak sorunun sürekli olarak devam etmesine yol açıyor.

İştahsızlık Hangi Sorunlara Yol Açabiliyor?

Ön görülenin aksine iştahsızlık yaşayan çocukların çok büyük bir oranın büyüme ve gelişme geriliği yaşanmamaktadır. İştahsız olarak değerlendirilen çocuklar ancak %1 veya %2 inde beslenmeyi reddetme veya beslendiği takdir de kusma gibi semptomların görüldüğü araştırmalar ile kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu şekilde ileri düzeyde iştah sorunu yaşayan çocuklarda davranış bozuklukları, bilinç bozuklukları ve anoraksıya gibi ciddi sağlık sorunları gözlemlenmiştir.

İştah Artıran Püf Noktalar Nelerdir?

Öncelikle çocuk uykudan uyandığı takdir de iştahsız olarak hissedeceği için çocuğun yeme alışkanlığı ve saatleri buna uygun olarak düzenlenmelidir.

Yemek masasına oturulmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Çocuk bu süreçte yorulacağı için açlık hissini daha çok hissedecektir.

Öğün aralarında çocuğunuza kesinlikle şeker, çikolata, pasta gibi iştahı kapatıcı ürünler yedirmeyin. Bu tarz aperatifleri yemekten sonra yedirmek konusunda dikkatli davranın.

Yemek yemesi konusunda çocuğa ısrarcı olmayın. Aksi takdir de sizlerle inatlaşıp bunu bir oyuna çevirecektir.

Önüne koyduğunuz tabağı kesinlikle çok fazla doldurup görsel açıdan çocuğu korkutmayın. Yemeğini bitireceğine olan inancını zedelemeyin.

Bilinen ve uygulananın aksine yemek yerken elini kullanmasına veya etrafı dağıtmasına engel olmayın. Yemek masasında çok ileri gitmediği sürece çocuğu kısıtlamayın.

Yazar: admin

12 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 3 yorum var
Sebiha demir 8 Temmuz 2018 / 11:42

Çocuklarda İştahsızlık Önerileri için birçok sitede arama yaptım. Çocuklarda ki iştahsızlık ile alakalı olarak en kolay cevapları sizler vermişsiniz. Kolay ve öz bu sebepten ötürü teşekkür ederim

Buket Mulet 8 Temmuz 2018 / 13:56

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler hakkında ki ilk yazınızı okudum.. Bu yazınızda çok detaylı anlamışsınız. Değerli yorumlarınızdan ötürü teşekkür ederim..

Derya Uncu 8 Temmuz 2018 / 13:59

Birçok çocuk günümüzde telefon ve tabletler ile sabahlara kadar uyanık kalmaktadırlar. Uyudukları zaman içerisinde ise Öğlen saatlerinde kalkıyorlar bu sebeplerden ötürü çocuklar iştahsız kalabilirler..