• 12 içerik
  • 13 kategori
  • 3 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 336 views

  • 8 Temmuz 2018

  • 0

  • 7

Disleksi Hastalığının Çocuklarımız Üzerindeki Etkisi


Disleksi Hastalığının Çocuklarımız Üzerindeki Etkisi

Dislektik çocuklar en çok odaklanma konusunda güçlük yaşarlar, kelimeleri hafızalarında da tutmakta zorlanır, ritim uyuşmazlığı yaşarlar, dikkat güçlüğü çekerler, el yazıları düzgün değil, anlaşılması zordur ve yavaş hareket edip, objeleri gruplandırmada ve sıralamada zorluk çekerler, hecelerin seslerini karıştırırlar, okurken kelime atlayabilirler ve kelimeleri birbirine karıştırabilirler.

Bu rahatsızlığa sahip çocuklar toplumda en sık eleştirilen, üzerine baskı kurulan ve yargılanan çocuk konumuna gelebilir. Okulda yaşadığı başarısızlığından dolayı tembel; dağınıklığı ve yön duygusunu hissedememesi, bazı harfleri birbirine karıştırması yüzünden dikkatsiz, yaşıtlarına göre sık düşmesi nedeniyle sakar şeklinde yargıya maruz kalırlar. Dislektik çocuğa öğretmenleri ve aile yüklenirken, çocuğun kendisi de aslında ne olduğunu anlamayarak kendini gayet sağlıklı sanmaktadır. Çocuğun elinden geldiğince çabayı göstermesine karşın başarılı olamaması kendine olan güvenini azaltır ve kendi içine kapanmasına neden olur.

Disleksi Nasıl Anlaşılmakta?

Disleksi daha bebeklik döneminden itibaren belirti veren bir güçlüktür. Disleksiye sahip çocuklar konuşma sürecinde gecikme ve zorlanma yaşarlar. Ancak “Her Disleksi çocuk konuşma konusunda gecikme ve güçlük yaşar. Şeklinde bir kanı oldukça yanlış bir yargıdır. Okul öncesi dönem Disleksi belirtilerinin görülmeye başlandığı dönemler arasındadır.

Dislektik çocuk bu dönemde sağını solunu ayırt edemeyebilir, renkleri ve sayıları öğrenmekte zorlanabilir. hayvan ve meyve – sebze gibi öğeleri öğrenmekte yaşıtlarına göre çoktan gecikmiştir. Sebze, meyve gibi terimleri birbirine karıştırabilirler. Bazı Disleksi çocuklarda motor becerilerinde gerileme olduğu gözlemlenir. Burada özellikle ebeveynlerin dikkati önemlidir. Kalem tutarken ve kullanırken zorlanabilir. Bundan sonra çocuğun okula başladığı dönem Dislektik belirtilerin en çok kendini gösterdiği dönemdir. Disleksi için konulacak olan kesin ve doğru tanı 6 yaş ve sonrasıdır.

Disleksi Çocuk Harfleri Nasıl Görür?

Çocuk okula başladığı ilk dönemde alfabeyi öğrenirken zorlanacaktır. Hem okurken hem de yazarken harfleri birbirine karıştıracak ve onları birbiriyle birleştirmek konusunda zorlanacaktır. Heceleme yaparken ayırdığı heceleri tersten görerek okuyabilir ve okulda öğrendiği şeyleri çabuk unutma şeklinde belirtiler gösterecektir.

Çocuğum Disleksi Belirtileri Gösteriyor Ne Yapmalıyım?

Öncelikle disleksi belirtisi gösteren çocuklarda yapılması gereken ilk şey bir uzmandan destek alarak kesin tanının konulması olacaktır. Çocuğunuza destek olmak için onu yargılamamalı, çalışma ortamını belli bir düzene oturtmalı, çocuğun hayatını planlı yaşamasını sağlamalı ve öğrendiği şeyleri hatırlamasını kolaylaştıracak ipuçları oluşturmaktır.

Yazar: admin

12 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.