• 12 içerik
  • 13 kategori
  • 3 yorum
  • 5 tane de

CONTENT AYARLARI

SAYFALAMA AYARLARI

RENK AYARLARI

  • admin

  • 175 views

  • 31 Temmuz 2018

  • 0

  • 4

Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak


Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak

Doğal gebelik süresi tamamlanmadan doğan veya diğer bir ifade ile zamanından önce doğan bebeklere prematüre bebekler denir. Çevremizde zayıf ve güçsüz doğan bebeklerin prematüre oldukları ile ilgili bir ön yargı mevcuttur. Kilo kıstasıyla prematüre teşhisi verilmediği gibi kilosu yerinde olmasına rağmen gelişim zamanından önce doğan bebeklerin prematüre olabilecekleri unutulmamalıdır.

Kaç Aylıkken Doğan Bebekler Prematüre Sayılır?

9 ay 15 gün olarak özetleyebileceğimiz ideal doğum süresi en az 38 hafta sürer. Bebeklerin normal doğum süresi aralığı ise 38 hafta ile 42 hafta arasındadır. Eğer yeni doğan bebek ideal doğum için geçmesi gereken minimum süre olan 38 haftadan daha erken doğarsa bu bebeğe prematüre bebek denir.

Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Doğum yapacak genç annenin ilk çocuğu ise, 40 ve üstü yaşında ilk çocuğunu doğuracak bayanlarda, gebelik esnasındaki annenin yaşamına dair yanlış davranış ve tutumları, alkol, uyuşturucu, sigara vb. zararlı alışkanlıkları, annenin yorgun ve stres altında gebeliğini sürdürmesi, iki doğum arasındaki sürenin 2 yıldan az olması, ana rahmiyle ilgili yapısal bozukluklar veya tümör prematüre doğum riskini artıran başlıca etkenlerdir.

Prematüre Bebeğin Bakımı Neden Önemlidir?

Prematüre doğan bebeklerin karaciğer, böbrek, kalp, beyin gibi hayati öneme sahip organları yeterli gelişmediğinden doğumundan itibaren üst düzey ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Beklenen bakım sağlansa dahi doğum öncesi gelişimini yeterli seviyede tamamlayamayan organ ve diğer vücut sistemlerinden dolayı büyümeye ve gelişmeye başlayan bebekte bazı fiziksel ve zihinsel problemler görülebilir. Bu sebeple çok yönlü ve uzman kişilerin rehberliğinde sürekli bir kontrole ihtiyaç vardır.

Bakımda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre bağışıklık sistemleri ve enfeksiyonlara karşı koyabilme güçleri daha düşük olduğundan bulunulan ortamın temizliğine dikkat edilmelidir.

Anne sütü içeriği zengin, doyurucu ve koruyucu bir besin olduğu için bol bol anne sütü ile emzirilmelidir.

Yukarıda da ifade edildiği gibi alanında uzman doktor nezaretinde sürekli kontrol ettirilmeli ve dil, görme, işitme, ince ve kaba motor gelişimleri izlenmelidir.

Bazı prematüre bebeklerde solunum sıkıntıları yaşandığı için solunumu sık sık takip edilmeli gerekirse oksijenli tüp evde bulundurulmalıdır.

Yazar: admin

12 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.